تفاوت میان reduction و elimination در تحلیل پرسشنامه چیست؟

تفاوت میان reduction و elimination در تحلیل پرسشنامه چیست؟

 

چگونه می توانم تعداد سوالات (آیتم های) پرسشنامه را کاهش دهم؟

این سوالی است که برای بسیاری از دانشجویان و محققانی که درصدد انجام یک طرح تحقیقاتی مبتنی بر پرسشنامه هستند، می تواند پیش بیاید.
ابتدا محقق باید مشخص کند که منظورش از کاهش سوالات (آیتم های) پرسشنامه چیست. آیا منظور او reduction است یا elimination؟ این دو مفهوم تحلیل های متفاوتی را به دنبال خواهند داشت. در مفهوم reduction آیتم های جدیدی بر اساس ترکیب سوالات پرسشنامه ایجاد می شود که تعداد آنها بسیار کمتر از آیتم های قبلی است و تحلیل های نهایی بر روی همین آیتم های جدید به انجام می رسد. هر یک از آیتم های جدید در دل خود ترکیبی از چند سوال پرسشنامه را جای داده اند و مفهوم و منظور خاصی را اندازه گیری می کنند که درک مفهوم آنها چندان راحت نیست و نیاز به نظر متخصصین دارد. چون سوالات پرسشنامه با یکدیگر ترکیب شده اند و چند آیتم محدود و جدید را ساخته اند به این عمل reduction گویند. تحلیل عاملی اکتشافی (factor analysis) یکی از راه های کاهش سوالات پرسشنامه و انجام عمل reduction به شمار می آید.

اما در مفهوم elimination یا حذف برخی از سوالات پرسشنامه، آیتم جدیدی تولید نمی شود و محقق بیشتر به دنبال حذف برخی از سوالات پرسشنامه است. حذف سوالات پرسشنامه بهتر است با نظر متخصصین صورت پذیرد. راه دیگر، استفاده از آماره ی آلفای کرونباخ (Chronbach's alpha) برای حذف آیتم های ضعیف می باشد. در خروجی این آزمون می توان آیتم های ضعیف را با استفاده از Alpha If Item Deleted شناسایی کرد.


هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...